Τα «ερυθρόλευκα» ποδαρικά (photos)

Ο Ολυμπιακός έχει θετική παράδοση στα πρώτα ματς που δίνει στο ξεκίνημα της χρονιάς

Sports // Super League //

Το 2014 μας αποχαιρέτησε και οι ομάδες της Superleague ετοιμάζονται να «ριχτούν» ξανά στη μάχη του πρωταθλήματος.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός ξεκινά τις υποχρεώσεις του για το 2015 υποδεχόμενος τον Πλατανιά, έχοντας την παράδοση με το μέρος του.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ιδιαίτερα θετική παράδοση στις «πρεμιέρες» τους στην εκάστοτε νέα χρονιά, καθώς σε 10 αναμετρήσεις από τη σεζόν 2004-05 που μετακόμισαν στο «Γ. Καραϊσκάκης», έχουν πάρει 8 νίκες!

Δείτε το θέμα του olympiacos.org:

«Λένε ότι το… ποδαρικό μετά την αλλαγή του χρόνου καθορίζει πως θα πάει όλη η νέα χρονιά. Στην περίπτωση της ομάδας μας, επιβεβαιώνεται στο έπακρο κι αυτό γιατί, από την σεζόν 2004-05 που μετακόμισε στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός έχει ιδιαίτερα θετική παράδοση στον πρώτο αγώνα πρωταθλήματος που δίνει μετά την αλλαγή του χρόνου.

Συγκεκριμένα, στις 10 αναμετρήσεις που έχει δώσει για το πρωτάθλημα με την έλευση του νέου έτους, η ομάδα μας έχει πάρει 8 νίκες, ενώ έχασε βαθμούς μόνο εξαιτίας μίας ισοπαλίας και μίας ήττας.

Την πρώτη χρονιά που οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο νέο τους σπίτι, έκαναν και … ποδαρικό στο νέο έτος με νίκη. Στις 16 Ιανουαρίου του 2005, υποδέχθηκαν τον Ηρακλή στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και χάρη σε γκολ του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στο 60ο λεπτό, πήραν τη νίκη με 1-0.

Την επόμενη σεζόν, το πρώτο ματς του νέου έτους , στις 8 Ιανουαρίου, βρήκε ξανά τον Θρύλο να πανηγυρίζει. Αυτή τη φορά, «δοκιμάστηκε» στην Νεάπολη απέναντι στον Ιωνικό, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ξανά νικηφόρο. Ο Ιεροκλής Στολτίδης σκόραρε στο 88ο λεπτό και ο Ολυμπιακός έκανε ποδαρικό με το δεξί στη νέα χρονιά.

Το 0-0 στον πρώτο αγώνα πρωταθλήματος το 2007, στην έδρα της Ξάνθης, ήταν μόνο μια παρένθεση καθώς η… ποδοσφαιρική αυγή του 2008 βρήκε ξανά την ομάδα μας νικήτρια. Ο Ηρακλής έμελε για άλλη μια χρονιά να ξεκινήσει κόντρα στους «ερυθρόλευκους» στις 5 Ιανουαρίου για τη 15η αγωνιστική, αν και τώρα ως γηπεδούχος, με τον Θρύλο να φεύγει νικητής με 1-2 από την Θεσσαλονίκη.

Με χαμόγελα ξεκίνησε και το 2009. Στην έναρξη του β’ γύρου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στις 3 Ιανουαρίου στην Τρίπολη και με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουτσιάνο Γκαλέτι στο 27’, επικράτησε με 0-1.

Μια ήττα με 1-2 από την ΑΕΚ στο Φάληρο το 2010, του «χάλασε» το αήττητο σερί του μετά τις γιορτές, το οποίο όμως, συνεχίστηκε το 2011. Οι Πειραιώτες υποδέχθηκαν τον Ηρακλή και τον «φιλοδώρησαν» με δύο γκολ, με τον Νταβίντ Φουστέρ και τον Μάρκο Πάντελιτς να διαμορφώνουν το τελικό 2-0.

Ο Ατρόμητος ήταν η πρώτη ομάδα που πάτησε στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το πρωτάθλημα το 2012, αλλά οι παίκτες μας δεν του επέτρεψαν να ξεκινήσει θετικά τη νέα χρονιά. Στις 4 Ιανουαρίου, η κεφαλιά του Ιβάν Μαρκάνο που κατέληξε στα δίχτυα του Ιτάνζ ήταν αρκετή για το τελικό 1-0 που έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Με φόρα είχε μπει ο Θρύλος και το 2013. Στις 6 Ιανουαρίου, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Βέροια και σημείωσε ακόμα μια νίκη. Ο Κώστας Μήτρογλου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ο Ραφίκ Τζιμπούρ με εύστοχο πέναλτι έγραψε το 2-0 και ο Μάρκο Πάντελιτς στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό αποτέλεσμα. Πέρσι, στις 4 Ιανουαρίου, ο Θρύλος πέτυχε την πιο ευρεία νίκη του σε ξεκίνημα χρονιάς. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν υποδεχθεί την Καλλονή και επικράτησαν άνετα με 4-0, με τα τέρματα των Σαβιόλα στο 13’, Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ στο 54’, Μανωλά στο 65΄και Μασάντο δέκα λεπτά αργότερα».